fbpx ... skip to Main Content

Mülteciler İçin Modüler Acil Durum Zemini

Geçtiğimiz yıllar boyunca milyonlarca kişi çatışma ve doğal afetler nedeniyle mülteci durumuna düştü. Büyük bir çoğunluğu geçici kamplara, kendilerini ve ailelerini zar zor koruyan çadır benzeri yapılara taşınarak zor şartlar altında yaşamına devam etti. Çoğu zaman zemini olmayan kamp koşulları, mültecileri parazit enfeksiyonlarına, ani sel baskınlarına, su kaynaklı hastalıklara ve zeminin donması nedeniyle hipotermiye karşı hassas hale getirerek, sağlık sorunlarına yol açtı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) gibi kuruluşlar, mali sebepler nedeniyle uygun döşemeyi sağlayamadıkları için binlerce insan hijyenik olmayan koşullarda kaldı. Scott Austin Key  ve Sam Brisendine bu koşulların insanlara daha fazla sorun üretmemesi için durmaksızın çalıştıkları  ‘acil durum zemini’  projesi ile gezegendeki en evrensel ve insancıl ürünü ile mültecilerin kaldıkları çadırlara çözüm üretti.

Geliştirdikleri proje sayesinde ürettikleri zemin paletleri ile can kurtaran tıbbi malzemeleri, yiyecekler, battaniyeler ve sıcak giysilerden oluşan yardım paketlerini, kamplara düzenli olarak ulaştırarak yardıma ihtiyacı olan ailelere uygun koşullar altında yaşama imkanı sağladılar. Modüler ‘acil durum zemini’ sistemini kullanarak, her sığınağı fiziksel olarak desteklediler ve sağlıklı koşullarda yaşamaya uygun hale getirdiler. USAID, geliştirme inovasyon girişimleri programı aracılığıyla  ‘acil durum zemini’ ürününü erişilebilir kılarak dünyanın en savunmasız insanlarının yerden kalkmasına yardımcı olmaya devam ediyor.

 

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir