fbpx ... skip to Main Content

Salone del Mobile Fuarı: Milano 2019

Mobilya ve tasarım sektörü için global referans noktası etkinliği olan Salone del Mobile 9-14 Nisan arası Milano’da gerçekleşti. Bizim de ziyaretçi olarak katıldığımız etkinlikte birçok genç tasarımcının modern tasarımlarından ilham alırken, birçok uluslararası markanın da 2019 yılı tasarım çizgilerini inceleme fırsatı bulduk.

Rho Fiera Milano fuar alanın dışında bütün Milano kenti, oluşturulan pavyonlarla birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktaydı. Bunlar arasında Humanscale’in “tasarım pavyonu” etkinliğinde şaşırtan tasarımlar ile karşılaştık. Pavyonlardan birinde Humanscale’in felsefesini oluşturan, %95 oranında geri dönüştürülebilen ve doğayı koruyan, geri dönüştürülen hammaddelerle üretimin önemini vurgulayan sürdürülebilir ürünler vardı.

Fotoğraftaki mantardan oluşturulan küçük puf tam manasıyla bu felsefeyi yansıtmaktaydı. Şapkası yenebilen mantarların, tüketilmeyen gövde ve köklerini işleyerek yeni bir ürün tasarlamışlardı. Pufun yanındaki çalışma sandalyesi de okyanuslara balıkçılar tarafından atılmış ve okyanus diplerinde yok olmayan filelerin toplanarak sağlamlaştırılmasıyla oluşturulmuştu.

Doğanın korunması gerektiğine inanan ve bu felsefe ile tasarımlarını gerçekleştiren Humanscale’in bir başka kapısı bizi doğa ile buluşturdu. Doğayı koruyarak, yeşili çoğaltarak insan hayatını nasıl daha iyi hale getireceğine dair oluşturulmuş bu pavyonda duvarlar, tavan ve zemin tamamıyla aynalar ile kaplıydı ve her yanda ormanı anımsatan bitkiler vardı. Boyut kavramının olmadığı bu alanda 2 dakikanın üzerinde vakit geçirmenin zor olması ve bir süre sonra baş döndürmesine sebep olması, doğanın baş döndürücülüğü düşüncesine ikna etmekteydi.

Humanscale’in başka bir pavyonun da ise; insan hareketlerinin önemine dikkat çekilmekteydi.”Bodies in Motion” dijital sanat eseri ile insan hareketinin bir kutlaması niteliğindeydi. İnsan hareketleri, bu ışık demeti sayesinde büyük dairesel bir ekrana yansıtılmaktaydı. Burada da yine ergonomiye dikkat çekerek insan vücudunun hareketlerinin önemini vurgulamıştı.

error: İçerik korunuyor !!