fbpx skip to Main Content

Commercial Office Rugs

Commercial office rugs are sold at a price per m2. Its application is extremely practical and it has a lot of color and pattern options on the floor surfaces.

Pile: The part that forms the carpet surface and that we see visually is called fluff.

Loop Pile: It is a type of carpet that consists of curls whose pile surface is not cut. (loop pile)

Cut Pile: It is a carpet texture with a surface consisting of cut pile threads. (cut pile)

Cut and Terry Towel Carpet: It consists of a combination of cut end pile yarns and curls. (Cut & Loop Pile)

Karo Halı Nedir?

Karo halılar, hijyeniktir, koku, nem ve rutubet yapmaz, temizlemesi kolaydır. Bu sebeple ofislerde sıkça kullanılır. Antistatiktir, ortamda oluşan elektriği insan vücuduna aktarmaz, insan vücudunda bulunan elektriği topraklar.

Karo halı, iç içe geçebilen parçaların birleşiminden oluşan, yüksek kaliteli iplik ve tabana sahip bir halı çeşididir.

Ofis halısı ya da büro halısı de denilen bu halı çeşidi, özellikle ticari ofis ve kamu binalarında tercih edilmektedir. Uygulanışı pratiktir ve farklı desen seçeneklerine sahip olması başlıca tercih edilme nedenleri arasında gelmektedir. Ofis zeminlerinde şık desenli bir yüzey sunar.

Technical Specification Features in Carpet Tiles

SOUND INSULATION

It has features that stop vibration and vibration in floor sound insulation. It provides walking comfort with heeled shoes. Provides freedom of movement and sound insulation in offices.

FLAMMABLE

With the Euroclass Bfl-s1 class, it is a feature obtained by chemical applied either directly to the yarn or added to the raw material during production in order to reduce the flame of the yarn. Provides compliance with fire standards.

ANTISTATIC

Carpet tiles with a static control system produced with a special technology protect both individuals and office equipment. For this reason, carpet tiles have an important place in terms of providing sound control in working areas and increasing working efficiency.

CERTIFICATES

ISO 9001, ISO 14001, CRI Plus, Leed Credit, CE Documents

DIMENSIONS

Tile carpets in sizes such as 60×60 cm and 50 × 50 cm offer many different types and colors, including PVC-based and bitumen.

Karo Halı Fiyatları

Ateco Zemin olarak onlarca farklı İstanbul stoklu karo fiyat ve modelleri ile ücretsiz proje desteği hizmeti veriyoruz. Satış ekibimiz ile iletişime geçerek projeniz için size özel teklif alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: https://www.atecozemin.com/karo-hali/karo-hali-fiyatlari/

Karo Halıda Online Satış Fırsatı

Ofis halı kaplamalarında şimdi online satış hizmeti fırsatı. Karo halı, rulo halı ve plank halılarda dünyaca bilinen VoxFlor, Flotex, Burmatex gibi markalar şimdi https://www.karohalici.com da. Siteden projelere özel teklif alınabildiği gibi istenirse daha küçük metrajlar için online olarak da satın alabilirsiniz.